XVIII Nacionaliniam Balio Dvariono pianistų ir stygininkų konkursui pasibaigus

Balys Dvarionas (1904-1972) - lietuvių kompozitorius, pianistas, dirigentas, pedagogas, palikęs neišdildomą pėdsaką Lietuvos muzikos istorijoje.

Kompozitoriaus kūryba įvairi: sceninė muzika, kūriniai simfoniniam orkestrui, fortepijonui, smuikui, violončelei, originalios solinės ir chorinės dainos, harmonizuotos lietuvių liaudies dainos. Visa B. Dvariono kūryba persmelkta liaudies dainų dvasios, kuri ir suteikia didelio savitumo jo muzikos stiliui. Kompozitorius tikėjo, kad išlieka ta muzika, kurioje atsispindi gyvenimas, kurioje garsų kalba išreikštas meninis pasaulio visumos suvokimas, absoliučios tiesos ieškojimas - su grožiu ir bjaurastimi, meile ir kančia.

Pasidalindamas ypatinga muzikos ir meno svarba bei prasme, B. Dvarionas savo paskutiniaisiais gyvenimo metais norėjo aplankyti visas Lietuvos muzikos ir meno mokyklas. Todėl itin reikšminga, kad Aldonos Smilgaitės-Dvarionienės bei B. Dvariono mokinių Juliaus Andrejevo ir Aleksandro Jurgelionio iniciatyva dar 1974 m. pradėtas Balio Dvariono pianistų ir stygininkų konkursas gyvuoja ir šiandien, tarsi pratęsdamas kompozitoriaus susitikimus su vaikais. Nacionalinis B. Dvariono pianistų ir stygininkų konkursas - vienas profesionaliausių jaunųjų atlikėjų konkursų Lietuvoje. Jį rengia B. Dvariono labdaros ir paramos fondas, organizacinis komitetas bei B. Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla. Konkursą globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Šiais metais konkursas organizuojamas jau 18-ąjį kartą. Jis vyko trimis etapais: 1-asis etapas vyko muzikos ir meno mokyklose, 2-asis - respublikos regionuose. Į trečiąjį, nacionalinį etapą, patenka gabiausieji ir geriausiai pasirengę jaunieji atlikėjai. Labai džiugu, kad šiais metais, įveikę sudėtingas atrankas, į konkurso 3-iąjį, nacionalinį etapą pateko ir Ukmergės meno mokyklos jaunieji violončelininkai, mokytojos metodininkės Virginijos Mažeikienės auklėtiniai - 2 klasės mokinys Jokūbas Burneikis ir 3 klasės mokinė Barbora Kriaučiūnaitė. Nacionaliniame ture varžėsi net 87 talentingi stygininkai ir 136 pianistai iš visos Lietuvos.

Autoritetingą komisiją, vadovaujamą Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Styginių instrumentų katedros vedėjo profesoriaus Petro Radzevičiaus, sužavėjo profesionalūs Jokūbo ir Barboros pasirodymai. Mokiniai atliko J. S. Bacho, J. Jordan, I. Volčkovo, B. Dvariono kūrinius. J. Burneikis pelnė konkurso laureato apdovanojimą ir nominaciją už geriausią B. Dvariono kūrinio atlikimą, o Barbora Kriaučiūnaitė tapo konkurso diplomante. Mokiniams talkino koncertmeisterė mokytoja Rasa Ermolavičienė.

Tai didelis laimėjimas, kuris įkvėpia ir toliau dirbti bei siekti aukštų rezultatų. Bet svarbiausia, pasak kompozitoriaus, - „Muzikos kelias - prasmės ir vilties kelias, kuriuo eidami suteikiame džiaugsmą kitiems ir patys praturtėjame“.

Fortepijono metodinės grupės pirmininkė Daina KRIAUČIŪNIENĖ

L. Burneikienės nuotraukos