Šventų Kalėdų nuotaika Meno mokykloje

Kęstutis ČESNAITIS

Jutau vidinę trauką ir norą ateiti į šv. Kalėdoms skirtą koncertą Meno mokykloje. Ištrūkti iš rutinos gniaužtų, pajausti muzikos tėkmės grožį beišgaliu vis rečiau. Pats sau prisipažįstu, kad sugrįžti į tikrųjų vertybių kelią mane paskatina malonūs kvietimai, net priminimai apie organizuojamus renginius. Ypač jie yra svarbūs ilgiausių naktų apsuptyje, kai retai pro debesis išlenda žiemiška saulė. Jos šviesos – tarsi džiaugsmo ir vilties – juk pasiilgstame visi. Kaip ir tikros muzikos, kuri leidžia mintyse pasprukti į savo vaizdinių pasaulį, sužadinti snaudusias emocijas ir aistras.

Tikėjausi ir laukiau gerų, šiltų įspūdžių. Ir neapsirikau. Tai priminė ir Meno mokyklos direktoriaus Egidijaus Petriko rankos paspaudimas, ir fojė prie išpuoštos eglutės besibūriuojantys mokyklos mokytojai, kurie su auklėtiniais paruošė šventinę koncertinę programą, ir besirenkantys į mokyklos salę pažįstami ukmergiškiai. Visi gyveno tuo laukimu.

Šventinėje programoje - įvairūs muzikos žanrai. Tarkim, koncertą vedusi mokytoja Daina Kriaučiūnienė mums pristatė ne tik pučiamųjų instrumentų orkestrą (vadovas Ričardas Kamarauskas), smuikininkių duetą Liuciją Misevičiūtę ir Urtę Stimburytę (mokytoja Rita Krikštaponienė, koncertmeisterė Laura Burneikienė) ar violončelininkų ansamblį (mokytoja Virginija Mažeikienė, koncertmeisterė Rasa Ermolavičienė), bet ir solistus Arną Pelakauską (mokytoja Audra Bernadišienė) ar Eveliną Drobužaitę (mokytoja Eglė Minčiūnaitė-Petkevičienė).

Ar kūriniai buvo parenkami šiam vakarui specialiai – nuo romantinių iki šiuolaikinių sinkopių ritmo pjesių, ar gana sudėtingos muzikinės pjesės „surado kelią“ į koncertinį audinį – kaip akordeonininkų Domanto Zubrickio ir Giedriaus Šaduikio (mokytojas Valentinas Pliskus) atliekamos kompozicijos - ne tiek svarbu. Svarbiau - šventinė nuotaika. Ji sklido salėje po kiekvieno atlikto muzikinio numerio, vertė atitrūkti mintimis nuo šiauraus už lango pučiančio vėjo.

Kilo paprasta gyvenimiškos patirties padiktuota mintis: be mokytojų širdies ir atsidavimo (kaip jie įvardija – triada: mokytojas, mokinys ir tėvai) – rezultatas būtų žymiai prastesnis. Girdėtųsi falšo gaidelės, kurias atskirtų net mėgėjai (save vadinu mėgėju).

Gi dabar, vakaro metu, mane džiugino ir saksofonu grojusio Vykinto Čivo (mokytojas Nikolajus Kononovas, koncertmeisterė Viktorija Gailiutė) improvizacija bliuzo tema, ir netikėto šuolio į senesnius laikus, kai mokytoja Eglė Minčiūnaitė-Petkevičienė susikaupusi fortepijonu sugrojo kompozitoriaus Edvard Grieg kūrinį, palaipsniui artėjančios prie kitų kūrinių, besirungiančių savo prasme ir gyvenimišku gilumu. Tarkim, fortepijoninis mokytojų Elenos Muntrimienės ir Viktorijos Gailiutės duetas privertė pašėlusiu ritmu įsiklausyti į kompozitoriaus W. Gillock kūrinį pagal V.A. Mocartą... Programos kulminacija – Ukmergės kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Cantilena“ (vadovė Daiva Petrikienė, koncertmeisterė Audra Bernadišienė), kuris jau tradiciškai sudainavo G.F. Hendel dainą „Džiaugsmas šiandien aplankė mus“. Ir sudėjo visus koncerto akcentus.

Prisiminimai apie norus, troškimus ir lūkesčius, kurie galbūt išsipildė stebuklingąją šv. Kalėdų naktį, dar ilgai manęs nepaliko net užvėrus Meno mokyklos duris.

Mąsčiau apie gyvenimo džiaugsmą, kurį susikuriame mes patys...

Neringos VALINSKIENĖS nuotr.